Biologia szkodnika

Szkodnik składa jaja wiosną, w tym samym sezonie wegetacyjnym wylegają się chrząszcze, ale pozostają ukryte w glebie do następnej wiosny. Wybudzają się, gdy temperatura gleby osiągnie temperaturę 8°C, co zbiega się z siewem buraków cukrowych. Opuszczanie miejsc zimowania jest rozciągnięte w czasie (chrząszcze zimują na głębokości do 30 cm - niekiedy głębiej). Po wyjściu na powierzchnię rozprzestrzenianiu tego szkodnika sprzyjają wyższe temperatury (>20°C), gdyż wtedy chrząszcze rozpoczynają loty. Przy sprzyjających warunkach szkodnik dziennie może pokonać odległość 10 km. Ich rozprzestrzenianie nie ogranicza się jedynie do okresu wiosennego (w okresie, gdy powodują największe szkody), część szkodników jest aktywna do jesieni, a ich migracja odbywa się również latem.

Przepoczwarzenie gąsienic następuje w glebie późnym latem i jesienią. Chrząszcze niekiedy wychodzą we wrześniu na żer uzupłniający. Zimują w glebie na głębokości od 10 do 30 cm (niekiedy do 50 cm). Po przebudzeniu w skutek ogrzania się gleby do 8°C szarek komośnik opuszcza miejsca zimowania (zwykle ubiegłoroczne buraczysko) i wędruje na zasiewy. W związku z zimowaniem na różnej głebokości okres opuszczania zimowisk i migracja na pola buraczane niekiedy trwa nawet kilka tygodni. Chrząszcze są bardzo żarłoczne. Szczególnie niebezpieczne są w okresie wschodów, gdy siewki buraka są w stadium liścieni i pierwszych dwóch, trzech par liści. W przypadku złych warunków (susza, zimno) i wolnego wzrostu roślin, w skutek żerowania szkodnika może dochodzic do całkowitego zniszczenia zasiewów na dużych obszarach. Każda samica składa od 100 do 160 jaj. W skrajnych przypadkach liczba zlożonych jaj może osiągnąć nawet kilkaset sztuk.

Korzystanie ze strony internetowej www.kzpbc.com.pl oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. W szczególnosci dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.

W przypadku braku akceptacji na powyższe (i zawarte w 'Polityce prywatności') zapisy, prosimy o niekorzystanie z tej Strony i natychmiastowe jej opuszczenie.

Przyjąłem do wiadomosci i zgadzam się