PPBC NR 2/2009

Numer 2/2009 (44)

 

 • Szanowni Plantatorzy
 • Wywiad z europosłem Czesławem Siekierskim
 • Zmiany w przepisach dotyczących ochrony roślin i ich wpływ na możliwości ochrony buraka cukrowego
  - dr Ewa Matyjaszczyk

  Rolnicy i pracownicy instytucji związanych z ochroną roślin muszą nastawić się na zmiany przepisów dotyczących ochrony roślin. Zmiany te będą miały miejsce dopiero za kilka lat. 
 • Wahania cen produktów rolnych i ich przyczyny. Konferencja PLURIAGRI
  - Milda Kraużlis

  Konferencje poświęcone europejskiemu, a ostatnio i światowemu rolnictwu, organizowane są przez PLURIAGRI od 3 lat. Organizacja ta zrzesza francuskich producentów zbóż (Unigrains), roślin oleistych i białkowych (Sofiprotéol), buraka cukrowego (ARTB – Instytut Badań nad Burakiem przy CGB) oraz Crédit Agricole S.A. Jej podstawowym celem jest finansowe wspieranie badań i analiz poświęconych rozwojowi rolnictwa.
 • Podsumowanie kampanii 2008/09
 • Przyznawanie płatności cukrowej w przypadku przekazania gospodarstwa rolnego
 • Odmiany buraka cukrowego zarejestrowane w 2009 r.
  - dr Jerzy Siódmiak

  Na podstawie korzystnych wyników doświadczeń rejestrowych prowadzonych w latach 2007 i 2008 pod koniec stycznia 2009 r. do krajowego rejestru wpisano 11 nowych odmian.
 • Doświadczenia z nasionami Quick Beet trwają
  - dr Zofia Chrobak

  Rok 2008 był drugim rokiem doświadczeń, prowadzonych przez Zespół Nasiennictwa Katedry Fizjologii Roślin SGGW pod kierunkiem prof. S. Podlaskiego we współpracy z Kutnowską Hodowlą Buraka Cukrowego, nad wpływem pobudzania nasion buraka cukrowego na plon korzeni i cukru.
 • Mieszaniny herbicydowe w burakach cukrowych
  - dr Adam Paradowski 

  Z praktyki wynika, że na ogół liczba chwastów uciążliwych na jednym polu nie przekracza trzech. Wybór odpowiedniej kombinacji herbicydowej powinien dotyczyć zwalczania chwastów dominujących.
 • Wiosenne nawożenie buraka cukrowego
  - prof. Czesław Szewczuk

  Z uwagi na gwałtowny wzrost cen nawozów, któremu towarzyszy duży spadek cen płodów rolnych, wielu rolników ograniczyło dawki, a niektórzy całkowicie zaniechali ich stosowania w okresie jesiennym. Jakie będą tego skutki? Trudno do końca przewidzieć.
 • Jak zaopatrzyć buraki cukrowe wiosną w składniki pokarmowe?
  - dr Mirosław Nowakowski

  Bardzo dotkliwy dla rolników wzrost cen nawozów jest następstwem silnego wzrostu kosztów surowców i nośników energii. Niskonakładowa uprawa buraka musi zatem bazować na dobrze zaplanowanym, racjonalnym zaopatrzeniu buraków w drogie składniki pokarmowe.
 • Czy siarka jest konieczna w żywieniu buraka cukrowego?
  - prof. Witold Grzebisz

  Przy znacznie zmniejszonej emisji siarki z atmosfery nastąpiło jednoczesne ograniczenie dopływu tego składnika z nawozów naturalnych. Skutki niedoborów siarki są wielorakie, do tego rzadko uwzględniane w programach nawozowych, zarówno przez doradców, a tym bardziej producentów rolnych.
 • Uprawa przedsiewna i siew buraka cukrowego
  - dr hab. Jacek Przybył

  Punktowy wysiew nasion buraka cukrowego stawia przed plantatorem wysokie wymagania w zakresie techniki do przedsiewnej uprawy roli i siewu. Przy prawidłowo wykonanym doprawieniu roli i siewie plantator nie powinien mieć problemu z uzyskaniem wymaganej obsady końcowej, która powinna wynosić ok. 95 tys. roślin na hektarze.
 • Rola techniki w ochronie plantacji buraków
  - dr Marek Wachowiak

  Chemiczna metoda zwalczania chorób, szkodników i chwastów na roślinach uprawnych wymaga zawsze odpowiedniej techniki i specjalnych urządzeń aplikacyjnych. Wybór odpowiedniego sposobu stosowania środka chemicznego i termin zabiegu określa również możliwości ograniczenia zagrożenia, jakie stwarza stosowanie preparatów dla personelu obsługującego sprzęt, jak i dla szeroko pojmowanego środowiska naturalnego.
 • Szkolenie IOR
 • Nowe produkty firmy Bayer
 • Arysta w nowej szacie
 • X. Konferencje DuPont
 • Nasze Związki - OZPBC w Szczecinie
  - Mariusz Łabisz
 • Nasze sprawy związkowe

  - Wieści z CIBE

  - KSC S.A. i plantatorzy buraków cukrowych – czas na partnerstwo

  - Zjazdy Sprawozdawczo-Wyborcze - WZPBC w Lublinie, RZPBC w Chełmie, RZPBC w Strzyżowie

  - Zjazdy Sprawozdawcze - RZPBC przy Cukrowni Glinojeck z/s we Włocławku, ZPBC przy Südzucker Polska z siedzibą przy Zakładzie Produkcyjnym Cukrownia Cerekiew

Korzystanie ze strony internetowej www.kzpbc.com.pl oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. W szczególnosci dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.

W przypadku braku akceptacji na powyższe (i zawarte w 'Polityce prywatności') zapisy, prosimy o niekorzystanie z tej Strony i natychmiastowe jej opuszczenie.

Przyjąłem do wiadomosci i zgadzam się