Aktualności

data: 2018-03-02

Proteus 110 OD do zwalczania Szarka Komośnika

W dniu 22 lutego br. Komisja ds. Środków Ochrony Roślin pozytywnie zaopiniowała wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w sprawie wydania zezwolenia na wprowadzenie do obrotu środka ochrony roślin Proteus 110 OD z przeznaczeniem do stosowania w uprawie buraka cukrowego w celu zwalczania szarka kmośnika. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 28 lutego 2018 r. wydał zezwolenie na stosowanie ww. środka w okresie od 15 marca 2018 r. do dnia 12 lipca 2018 r.

Do pobrania: Etykieta PROTEUS 110 OD

Szarek komośnik to chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych. W 2017 r. intensywne żerowanie szkodnika zostało zarejestrowane na powierzchni ponad 5 500 hektarów w Polsce Południowo-Wschodniej (województwa lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie, małopolskie). Lustracje pól potwierdziły, że w mniejszym stopniu szkodnik pojawił się również na plantacjach w pozostałej części kraju. Widoczna jest migracja szkodnika  w kierunku zachodnim. Chrząszcze wyjadają tkankę liści, na skutek czego powstają zatoki a także podgryzają hypokotyl. Intensywny żer na siewkach buraka prowadzi do ich doszczętnego ogołocenia z części zielonych i w konsekwencji powoduje zamarcie rośliny. Rośliny, które zostały uszkodzone w mniejszym stopniu są osłabione, wolniej rosną oraz nadmiernie transpirują. Uszkodzenia są miejscem wnikania organizmów patogenicznych.

W ubiegłym roku masowy atak szkodnika sprawił, że plantacje buraków w wielu przypadkach były doszczętnie niszczone w bardzo krótkim czasie. Na części plantacji trzeba było ponownie zasiać buraki, ponieważ uszkodzenia były zbyt duże, a niska obsada nie rokowała nadziei na satysfakcjonujące plony. Ze względu na skrócony okres wegetacji, plony na tych plantacjach znacząco odbiegały od średniej. Ponadto część pól została zaorana, a w miejsce buraków posiano inne rośliny, ze względu na zbyt późny termin do przeprowadzenia ponownego siewu buraków.

W związku z brakiem rejestracji środków ochrony roślin przeznaczonych do walki z tym szkodnikiem istniał poważny problem ze skutecznym zwalczaniem szarka komośnika. Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego podjął starania o uzyskanie zezwolenia na możliwość stosowania insektycydów do ochrony plantacji przeciwko temu szkodnikowi. W efekcie w dniu 22 lutego br. Komisja ds. Środków Ochrony Roślin pozytywnie zaopiniowała wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w sprawie wydania zezwolenia na wprowadzenie do obrotu środka ochrony roślin Proteus 110 OD z przeznaczeniem do stosowania w uprawie buraka cukrowego w celu zwalczania szarka kmośnika. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 28 lutego 2018 r. wydał zezwolenie na stosowanie ww. środka w okresie od 15 marca 2018 r. do dnia 12 lipca 2018 r.

Korzystanie ze strony internetowej www.kzpbc.com.pl oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. W szczególnosci dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.

W przypadku braku akceptacji na powyższe (i zawarte w 'Polityce prywatności') zapisy, prosimy o niekorzystanie z tej Strony i natychmiastowe jej opuszczenie.

Przyjąłem do wiadomosci i zgadzam się