Aktualności

data: 2011-03-07

Umowy kontraktacji 2011/2012 i rozporządzenie MRiRW

Szanowni Państwo,

W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi umów kontraktacji na kampanię 2011/2012 i rozporządzenia MRiRW (w sprawie warunków zakupu i dostawy buraków cukrowych przeznaczonych do produkcji cukru w ramach kwoty produkcyjnej cukru) kierowanymi do Związku i naszych działaczy, uprzejmie wyjaśniamy:

Do dnia dzisiejszego po wielokrotnych spotkaniach negocjacyjnych Związku Plantatorów Buraka oraz Producentów Cukru nie doszło do uzgodnień treści umowy gwarantującej rolnikowi minimalną opłacalność produkcji buraków.

Treści umów jaką producenci cukru przedkładają do zawarcia, z wyjątkiem umowy KSC, są nieuzgodnione ze związkiem do dnia dzisiejszego. Związek domaga się zgodnie z prawem wspólnotowym:

1. Zagwarantowania ceny buraków w powiązaniu z ceną cukru.

2. Koszt kompleksowej obsługi w zakresie załadunku i transportu buraków ma ponosić producent cukru.

3. Ustalenie premii za wczesne przed 01 października i późne po 30 listopada dostawy buraków na poziomie odpowiadającym poniesionym z tego powodu stratom – co przedkładamy jako wartość opracowane przez Instytut Biotechnologii.


Wszystkie warunki jakie wyżej przedstawiono są oparte na prawie wspólnotowym, a także są zbieżne z pakietami plantatorskimi jakie Inwestor kupujący cukrownie zawarł ze związkami Plantatorów Buraka Cukrowego. Powyższe punkt są zawarte w rozporządzeniu , które nie może się doczekać podpisu Ministra.

Podpisanie umowy kontraktacji przed ukazaniem się rozporządzenia MRiRW może spowodować, iż powyżej przedstawione punkty nie zostaną zagwarantowane na kampanię 2011/2012.

W tej sytuacji zwracamy się do plantatorów buraka cukrowego o zachowanie rozwagi przy zawieraniu umowy, która nie została ze związkiem uzgodniona, a także o wsparcie naszych działań w celu zabezpieczenia godziwych warunków i opłacalności uprawy buraka cukrowego.

Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego

Korzystanie ze strony internetowej www.kzpbc.com.pl oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. W szczególnosci dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.

W przypadku braku akceptacji na powyższe (i zawarte w 'Polityce prywatności') zapisy, prosimy o niekorzystanie z tej Strony i natychmiastowe jej opuszczenie.

Przyjąłem do wiadomosci i zgadzam się