Aktualności

data: 2011-07-10

Odezwa do Plantatorów


Szanowni Plantatorzy!

    W dniu 30 marca 2011 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie warunków zakupu i dostawy buraków cukrowych przeznaczonych do produkcji cukru w ramach kwoty produkcyjnej cukru (Dzienniku Ustaw z 15 marca 2011 r. nr 57 poz 292).

    Związki Plantatorów Buraka Cukrowego z terenu całego kraju pracują obecnie nad przystosowaniem umów kontraktacji na kampanię 2011/12 (tegoroczne zasiewy) do ww. rozporządzenia. Jest to praca trudna, gdyż Producenci Cukru niechętnie podchodzą do rozmów, w szczególności w odniesieniu do podziału nadwyżki wynikającej ze sprzedaży cukru ponad cenę referencyjną. Niemniej jednak ekspertyza wykonana przez niezależną firmę prawniczą niezaprzeczalnie dowodzi, że takie dostosowanie musi nastąpić zarówno w odniesieniu do roku gospodarczego 2011/12, jak i w przypadku wypłaty dodatkowego świadczenia finansowego w odniesieniu do kampanii 2010/11.

    Z uwagi na powyższe prace zwracamy się do każdego Plantatora indywidualnie o rozważenie zasadności podpisania umowy na rok gospodarczy 2012/13 przed zakończeniem skupu buraków z kampanii 2011/12. Nie ma potrzeby wybiegać naprzód z zawarciem umowy kontraktacji, ponieważ każdy producent cukru, zgodnie z ustawą o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych ma obowiązek podpisać z Plantatorem umowę kontraktacji do końca kwietnia. Dlatego uważamy, że jakiekolwiek podpisywanie umów na kampanię 2012/13 przez Plantatorów powinno rozpocząć się najwcześniej w miesiącu lutym/marcu 2012 r. Wówczas będziemy świadomi (przynajmniej częściowo) jak Producenci Cukru wywiązali się z zapisów dotychczasowych umów kontraktacji. Ponadto ten czas - kilku miesięcy - pozwoli Związkom Plantatorów na wynegocjowanie z Producentami Cukru zapisów dostosowujących umowę kontraktacji 2011/12 do warunków rozporządzenia, a to z kolei jest niezbędne do wypracowania odpowiedniej umowy na kampanię 2012/13 oraz warunków Porozumienia Branżowego.

Z życzeniami wysokich plonów,

Stanisław Barnaś
Prezes ZG KZPBC

Korzystanie ze strony internetowej www.kzpbc.com.pl oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. W szczególnosci dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.

W przypadku braku akceptacji na powyższe (i zawarte w 'Polityce prywatności') zapisy, prosimy o niekorzystanie z tej Strony i natychmiastowe jej opuszczenie.

Przyjąłem do wiadomosci i zgadzam się