Aktualności

data: 2012-04-05

Podziękowania dla Plantatorów

Szanowni Plantatorzy
Krajowej Spółki Cukrowej S.A.


Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim plantatorom, którzy wspierali nas w walce o właściwy kształt prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Zgodnie z ustawowymi przepisami dotyczącymi przekształceń własnościowych w przemyśle cukrowniczym akcje spółki mogą być zbywane wyłącznie na rzecz plantatorów buraków cukrowych związanych umowami kontraktacji z KSC S.A. i pracowników KSC S.A. Dlatego do prywatyzacji przystępowaliśmy z wielkimi nadziejami. Tysiące plantatorów zapisało się na zakup akcji, potwierdziliśmy, że wiążemy przyszłość z „Polskim Cukrem” i chcemy z pełną odpowiedzialnością uczestniczyć w rozwoju naszej Spółki.

Niestety w ostatniej fazie zapisów na akcje okazało się, że większościowy pakiet akcji chce przejąć duży podmiot z branży rolno-spożywczej. W tym celu udało mu się nakłonić – za wysokie gratyfikacje pieniężne – kilkudziesięciu plantatorów do zakupu akcji i przekazania ich temu podmiotu. Skutkiem tego działania miało być przejęcie pełnej kontroli nad Krajową Spółką Cukrową przez ten podmiot, co całkowicie zniweczyłoby prywatyzację pracowniczo-plantatorską.

Z powyższych względów związek plantatorów wspólnie z organizacjami zawodowymi pracowników „Polskiego Cukru” podjął działania przeciw wrogiemu przejęciu KSC S.A. Kulminacją tych działań był wspólny protest przed siedzibą Ministra Skarbu Państwa, gdzie ponad tysiąc osób domagało się zachowania ustawowego charakteru prywatyzacji. Ze względów formalno-prawnych jedyną odpowiednią decyzją, którą mógł podjąć Minister Skarbu Państwa było przerwanie procesu prywatyzacji KSC S.A, za co składamy Panu Ministrowi serdeczne podziękowania. Mamy również nadzieję, że Pan Minister wyciągnie konsekwencję w stosunku do osób odpowiedzialnych za ten proceder.

Jednocześnie wiążemy ogromne nadzieje z deklarację otrzymaną od Ministerstwa Skarbu Państwa, że resort będzie współpracować ze związkami plantatorów i pracowników nad takimi rozwiązaniami, które doprowadzą do tego, że to rzeczywiści plantatorzy i pracownicy będą właścicielami „Polskiego Cukru”. Interesy plantatorów i pracowników nie są od siebie tak odległe, a wspólne działanie organizacji plantatorskich i pracowniczych przynosi  pożądane efekty. Jeżeli nie damy się podzielić w przyszłości to KSC S.A. będzie naszą wspólną własnością.

   
Krzysztof Nykiel                                             Stanisław Barnaś                              

Prezes Rady                                                  Prezes Zarządu Głównego
Związków PBC przy KSC S.A.                         KZPBC

Podziękowania dla Plantatorów (Adobe Acrobat 45 KB)

Korzystanie ze strony internetowej www.kzpbc.com.pl oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. W szczególnosci dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.

W przypadku braku akceptacji na powyższe (i zawarte w 'Polityce prywatności') zapisy, prosimy o niekorzystanie z tej Strony i natychmiastowe jej opuszczenie.

Przyjąłem do wiadomosci i zgadzam się