Sprawozdawczy Zjazd Delegatów KZPBC

2024-06-05
Sprawozdawczy Zjazd Delegatów KZPBC
Kategoria:   

28 maja w Warszawie odbył się Sprawozdawczy Zjazd Delegatów Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. Coroczne spotkanie było doskonałą okazją do podzielenia się refleksjami dotyczącymi minionego roku, który był okresem intensywnych wyzwań, ale także momentami nadziei i postępu dla całej branży rolniczej.

Ze względu na niekorzystne warunki pogodowe plantatorzy zmagali się z utrudnionym odbiorem korzeni w końcu kampanii. Zaburzenie harmonogramów odbioru spowodowało obniżenie jakości surowca, zwiększenie zawartości zanieczyszczeń i spadek zawartości cukru, co miało bezpośredni wpływ na dochody plantatorów. Była to najtrudniejsza kampania od lat. Miniony rok upłynął również pod znakiem dyskusji w sprawie importu cukru z Ukrainy do UE, protestów rolników oraz konieczności dostosowania się do przepisów Zielonego Ładu. Plantatorzy po raz kolejny muszą szukać rozwiązań, aby sprostać wszystkim wyzwaniom wynikającym ze zmian klimatycznych, legislacyjnych czy konsekwencji wycofywania substancji aktywnych.

Obrady były również okazją do wręczenia Odznak im. Stanisława Humnickiego dla zasłużonych działaczy związkowych oraz osób żywo zaangażowanych w rozwój uprawy buraka cukrowego i branży cukrowniczej. W tym roku wyróżnieni zostali:

  • prof. Witold Grzebisz – wybitny naukowiec i niezrównany ekspert w dziedzinie nawożenia
  • dr Gabriel Janowski – były minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej, poseł, senator, współtwórca Krajowej Spółki Cukrowej
  • Jerzy Kościelny – wieloletni Prezes ZPBC przy Cukrowni Cerekiew
  • Wojciech Skierkowski – Wiceprezes ZPBC przy Cukrowni Glinojeck, Członek i Sekretarz Zarządu Głównego KZPBC
  • Mieczysław Środa – wieloletni Prezes ZPBC w Werbkowicach, Członek i Wiceprezes Zarządu Głównego KZPBC

​​​​​​​​​​​​​​