KONTAKT

  • ul. Kopernika 34, 00-336 Warszawa
  • tel.:+48 22 826 41 04
  • e-mail: mail

Sprawozdawczy Zjazd Delegatów KZPBC

2025-05-16
Sprawozdawczy Zjazd Delegatów KZPBC
Kategoria:   

W dniu 8 maja 2025 roku w Warszawie odbył się Sprawozdawczy Zjazd Delegatów Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. W wydarzeniu, oprócz delegatów reprezentujących regionalne związki plantatorskie, udział wzięli także zaproszeni przedstawiciele branży cukrowniczej i administracji państwowej. Wśród gości obecni byli m.in.: Leszek Świętochowski (Prezes Krajowej Grupy Spożywczej S.A.), Roman Kubiak (Prezes P&L Polska), Zbigniew Izdebski (Dyrektor ds. Agrotechniki – Südzucker Polska), Natalia Mioduszewska (Dyrektor ds. Surowcowych – Nordzucker Polska), a także przedstawicielki Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi: Małgorzata Flaszka i Dorota Bosnovic z Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin oraz Urszula Wieteska z Wydziału Produktów Roślinnych.

Zjazd był ważną okazją do wymiany informacji oraz omówienia bieżących wyzwań i perspektyw dla sektora buraka cukrowego. Uczestnicy dyskutowali m.in. o przebiegu sezonu wegetacyjnego, opłacalności uprawy, zmieniających się uwarunkowaniach rynkowych oraz zagrożeniach wynikających z polityki rolnej i zmian klimatycznych.

Jednym z punktów Zjazdu było uroczyste wręczenie Odznak im. Stanisława Humnickiego, przyznawanych osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju upraw buraka cukrowego oraz działalności związkowej w Polsce. W gronie wyróżnionych znaleźli się:

Pan Mieczysław Gęsicki - Przez ponad czterdzieści lat aktywnej działalności związkowej, zyskał ogromne uznanie wśród plantatorów i partnerów branżowych. W latach 2008–2022 był prezesem Okręgowego Związku Plantatorów w Bydgoszczy, skutecznie reprezentując interesy plantatorów na szczeblu regionalnym i krajowym. Znany z otwartości na nowe idee, efektywnej współpracy z Krajową Spółką Cukrową oraz umiejętności prowadzenia skutecznych negocjacji kontraktacyjnych.

Pan Michał Grzegorczyn –przez trzy kolejne kadencje sprawował funkcję Prezesa Zarządu Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, budując silną i reprezentatywną strukturę organizacyjną. Przez lata aktywnie uczestniczył w pracach Zarządu Głównego Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, pełniąc również funkcję wiceprezesa. Jego obecność w strukturach zarządczych była zawsze gwarancją rozsądku, rozwagi i rzeczowego podejścia do najtrudniejszych tematów. Odegrał kluczową rolę w negocjacjach z producentem cukru po zniesieniu kwot produkcyjnych, wzmacniając pozycję plantatorów w nowej rzeczywistości rynkowej.

Pan Ryszard Władysław Momot - Całe życie zawodowe związał z przemysłem cukrowniczym, m.in. jako wicedyrektor Cukrowni Świecie i prezes Cukrowni Mełno. W latach przemian ustrojowych pełnił także funkcje kierownicze m.in. w Państwowym Przedsiębiorstwie Cukrownie Toruńskie, SugarPol w Toruniu i Mazowiecko-Kujawskiej Spółce Cukrowej. Od 1998 r. do emerytury w 2020 r. pracował w Wielkopolskiej Hodowli Buraka Cukrowego, budując relacje oparte na zaufaniu i partnerstwie. Wspierał plantatorów, organizował szkolenia i pokazy, a w trudnych momentach wykazywał się odwagą i odpowiedzialnością.

Pan Zygmunt Tomczak - wieloletni Prezes Okręgowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Zamościu. Przez wiele lat aktywnie uczestniczył także w pracach Zarządu Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, pełniąc funkcję Wiceprezesa. Kierował organizacją w czasie przemian gospodarczych i integracji z UE. Był jednym z głównych architektów pierwszego Ogólnopolskiego Porozumienia Branżowego. W tych niełatwych realiach wykazał się nie tylko głębokim zrozumieniem procesów gospodarczych, ale także odwagą, determinacją i dalekowzrocznością.

W ramach Zjazdu odbyły się również wybory uzupełniające do Głównej Komisji Rewizyjnej KZPBC. Nowym członkiem Komisji został Pan Leszek Grzelak, reprezentujący Okręgowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego w Bydgoszczy.

Zakończenie Zjazdu stanowiło moment przyjęcia kluczowych wytycznych i wniosków programowych, które będą podstawą działalności Związku w kolejnym roku sprawozdawczym.

Sprawozdawczy Zjazd Delegatów zatwierdza następujące wytyczne dla działań KZPBC na kolejny rok sprawozdawczy:

 

  1. Prowadzenie polityki ukierunkowanej na wzrost cen skupu buraków cukrowych, z uwzględnieniem aktualnej sytuacji na rynku cukru, rynkach rolnych, kosztów produkcji oraz poziomu inflacji.
  2. Prowadzenie prac mających na celu zwiększenie siły przetargowej oraz pozycji negocjacyjnej organizacji reprezentujących plantatorów buraków cukrowych, w celu uzyskania korzystniejszych warunków umowy.
  3. Prowadzenie działań na rzecz utrzymania obowiązujących rozwiązań w zakresie wsparcia produkcji buraków cukrowych, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia tej kwestii w kontekście kształtowania polityki rolnej Unii Europejskiej po 2027 roku.
  4. Podejmowanie wszelkich działań zmierzających do ograniczenia napływu cukru do Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej z państw trzecich.
  5. Prowadzenie działań mających na celu zmianę założeń Europejskiego Zielonego Ładu oraz ograniczenie negatywnych skutków wynikających z jego wdrażania dla sektora buraka cukrowego.
  6. Inicjowanie prac zmierzających do uznania główki buraka za część surowca, za którą przysługiwać będzie plantatorom wynagrodzenie.
  7. Prowadzenie prac ukierunkowanych na udoskonalenie metod oceny jakości buraków cukrowych dostarczanych do zakładów przetwórczych, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących pozostałości wody przy określaniu poziomu zanieczyszczeń oraz buraków odliścianych.
  8. Prowadzenie działań mających na celu zwiększenie zawartości cukru (polaryzacji) w burakach cukrowych, poprzez wspieranie rozwoju nowoczesnych technologii uprawy, wdrażanie postępu biologicznego w zakresie doboru odmian oraz promowanie innowacyjnych rozwiązań agrotechnicznych.
  9. Działania zmierzające do utrzymania maksymalnej liczby substancji czynnych dopuszczonych do stosowania w ochronie buraków cukrowych oraz zapewnienia dostępności środków ochrony roślin, nawozów mineralnych i innych środków produkcji niezbędnych w uprawie buraków.
  10. Nawiązywanie i rozwijanie współpracy z jednostkami naukowymi oraz podmiotami prywatnymi w celu przeciwdziałania potencjalnym negatywnym skutkom nowych zagrożeń pojawiających się w uprawie buraków cukrowych.
  11. Inicjowanie i prowadzenie prac zmierzających do umożliwienia wykorzystania odmian buraków cukrowych uzyskanych w wyniku zastosowania Nowych Technik Genomowych (NTG).
  12. Realizacja działań promujących uprawę buraków cukrowych, budujących pozytywny wizerunek sektora oraz zwiększających świadomość społeczną w zakresie korzystnego wpływu tej uprawy na środowisko naturalne.
  13. Dążenie do utrzymania wiodącej pozycji plantatorów buraków w ramach Krajowej Grupy Spożywczej oraz kontynuowanie działań zmierzających do objęcia przez plantatorów większościowego pakietu akcji tej Grupy.

Sprawozdawczy Zjazd Delegatów zatwierdza następujące wnioski dla działań KZPBC na kolejny rok sprawozdawczy:

  1. Podjęcie działań poprzez CIBE o stosowne zmiany rozporządzenia 1308 i załącznika X w celu lepszej ochrony równowagi praw i interesów plantatorów, która w ostatnich latach jest niewystarczająca (szczególnie w okresie braku dobrej koniunktury). Jest duża dowolność interpretacyjna w tym rozporządzeniu i mało precyzyjne zapisy.
  2. Organizacja roboczego posiedzenia poszerzonego zarządu o prezesów poszczególnych związków po zakończeniu kampanii (styczeń-luty).
  3. Ustanowić buraki o jakości standardowej jako buraki na poziomie 14% zawartości cukru.