Sytuacja na rynków nawozów
Plantatorzy buraków cukrowych reprezentowani przez Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego wyrażają zaniepokojenie brakiem należytej aktywności Ministerstwa Aktywów Państwowych w celu stabilizacji sytuacji na rynku nawozów mineralnych w Polsce. W naszej ocenie spółki produkujące nawozy, które są nadzorowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, wykorzystują swoją pozycję monopolistyczną i negatywnie wpływają na bieżącą sytuację rynkową poprzez dyktat cenowy oraz nieodpowiedzialne publikacje cenników nawozów. Sugerowanie cen przez Anwil S.A. i Agrochem Sp. z o.o. (podległy Grupie Azoty) uważamy za działania czysto spekulacyjne, które wpływają na destabilizację na rynku nawozów.
Drastyczny wzrost kosztów nawożenia wpływa na spadek opłacalności uprawy buraka cukrowego i innych roślin. Rolnicy są zmuszeni do rezygnacji ze stosowania optymalnego poziomu nawożenia, co będzie skutkowało zmniejszeniem plonów i pogorszeniem jakości surowca. W przypadku buraka cukrowego już mamy do czynienia ze znacznym spadkiem areału zasiewów. W okresie jesiennym do polskich cukrowni trafi niedostateczna ilość buraków, aby w pełni wykorzystać moce produkcyjne. Dotyczy to również zakładów Krajowej Spółki Cukrowej S.A., która ma być filarem Narodowego Holdingu Spożywczego.
Analizując notowania cen gazu (które zdaniem firm produkujących nawozy były głównym czynnikiem odpowiedzialnym za pierwszy wzrost cen nawozów), nie znajdujemy uzasadnienia dla ostatniej podwyżki cen nawozów, w szczególności azotowych. Apelujemy do Pana Premiera o aktywne i rzeczowe działanie na rzecz poprawy sytuacji na rynku nawozów - wszelkie działania o charakterze spekulacyjnym muszą zostać wyeliminowane! Ma to kluczowe znaczenie dla wszystkich rolników oraz niebagatelny wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce.